... علی چهارشنبه 29 دی 1395 12:28 ب.ظ نظرات ()
 زمان :  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۷:۱۶ شناسه خبر :۶۰۲۲۷۷

مسجد مسلمانان در دومین شهر بزرگ کانادا
مسجد اهل‌البیت (ع) در شهر مونترال کانادا واقع شده است و مسلمانان در آن علاوه بر اقامه نماز برای مناسبت های دینی از جمله محرم و رمضان به دور هم جمع می شوند.

به گزارش به نقل از پایگاه خبری «مسجد اهلالبیت (ع)» این مسجد در شهر مونترال کانادا  قرار دارد و در سال 1997 میلادی به دست مهاجران عراقی در این شهر تاسیس شده است.

 

این مسجد شامل یک سالن نماز و مصلایی برای بانوان، باشگاه ورزشی برای پسران و دختران؛ سالن کتابخانه، دفتر اداری و پارکینگ خودرو است.

 

در بین سال های 1970 و 1980 میلادی با آمدن برخی از مسلمانان از عراق و دیگر کشورها به کانادا و شهر مونترال در ابتدا دیدارهای آنان با یکدیگر در منازل صورت می گرفت و شعائر اسلامی را در چنین اماکنی انجام می دادند.

 

اما با افزایش تعداد مهاجران و دانشجویان مسلمان، آنان یک آپارتمان در خیابان «ویکلی» در سال 1983 میلادی اجاره کردند و در این مکان دعای کمیل در هر پنج شنبه خوانده می شد و در شب های ماه رمضان نیز احیاء می گرفتند و در ماه محرم هم مراسمی برگزار می کردند و حتی علماء و روحانیونی را برای این مناسبت ها دعوت می کردند.

 

در سال 1985 میلادی، این مکان تغییر کرد و آپارتمان دیگری را در خیابان «بلامندونز» اجاره کردند و مناسبت های اسلامی دیگر را در آن نیز برگزار می کردند.

 

مسلمانان در سال 1986 میلادی آپارتمانی را در یک مکان دیگر در منطقه «سنت لوک» اجاره کردند و «اتحادیه اسلامی دانشجویان عراق» را در آن راه اندازی کردند.

 

پس از آن مسلمانان در سال 1990 میلادی، مکان بزرگ دیگری را در خیابان «شیربروک» با قراردادی پنج ساله اجاره کردند «حسینیه اهل البیت (ع)» را در آن برپا کردند و «شیخ محمد مهدبالناصریالدی» که در آن زمان مقیم سوریه بود، امام جماعت و ناظر بر فعالیت های این مرکز شد.

 

بار دیگر این مرکز به خیابان «بیکونسویلد» نقل مکان پیدا کرد تا اینکه در سال 1997 میلادی نقطه تحول مهمی رخ داد و تمامی اقلیت های مسلمان با کمک یکدیگر مکانی را که ساختمان کنونی مسجد اهلالبیت (ع) است را خریداری کردند و نام «موسسه اهل البیت اسلامی مونترال» بر آن گذاشتند.

 

در سال 1998 میلادی باشگاهی برای جوانان مسلمان در مونترال تاسیس شد که هدف آن برگزاری کلاس های تابستانی برای آنان بود و علاوه بر این برنامه های فرهنگی هفتگی نیز داشتند.

 

یادآور می شود؛ مونترآل، بزرگترین شهر استان کبک در کانادا و دومین شهر بزرگ این کشور (پس از تورنتو) و پانزدهمین شهر بزرگ آمریکای شمالی است.